O pěstitelském pálení

Forma pěstitelského pálení je rozšířena v některých oblastech Moravy, kde je tradiční a vyhledávanou produkcí.

Veškerá produkce lihu je zatížena poměrně vysokou spotřební daní, která činí v současné době 322,5 Kč na 1 litr vyrobeného 100% lihu, tzn 162 Kč z litru 50% pálenky. Pokud si však za určitých podmínek nechá pěstitel vypálit ovocný kvas v pěstitelské pálenici, odvede daň podstatně poloviční. Odváděná daň je samozřejmě započtena v ceně za pálení a celnímu úřadu ji platí pálenice. Toto zvýhodnění je omezeno produkcí 60 litrů 50% pálenky na domácnost ročně, služba je určena jen pro fyzické osoby, kvasy lze připravovat pouze z čistého ovoce bez přídavku cukru a výsledný destilát se nesmí prodávat.

O splnění těchto podmínek, podepíše pěstitel v pálenici prohlášení, kde musí uvést své rodné číslo, plnou adresu a nově i katastrální území pozemku, z něhož ovoce pochází. Pálenice je povinna tento doklad předkládat celnímu úřadu a archivovat ho 10 let.

Připomínáme, že černé nelegální pálení i pro vlastní potřebu je stíháno podle trestního zákoníku a že trestní postih je zde zakotven i za vlastnictví zařízení sloužícího k výrobě lihu.

Hustopečská pálenice, spol s r.o.
Nová 200
Hustopeče nad Bečvou

Email:

Telefonické objednávky:
   602 828 700
   
   775 228 700

Otevírací doba:

   9 - 22 hodin, v neděli zavřeno